KLUBMAND ER NY ASSISTENTTRÆNER

D. 08 juli 2019

Der løber gult blod i årerne på Jonas V Jensen, og derfor er vi naturligvis glade for, at det er ham - en vaskeægte HIC’er - der i den kommende sæson overtager rollen som assistenttræner i Horsens IC.

Her kommer han til at assistere vores nye cheftræner, islandske Finnur Stefánsson. 

Jonas fuldender dermed træner-trekløveret, som også kommer til at bestå af Ignacio Munoz, der har været med omkring holdet i en lang årrække. 

Udover rollen som assistenttræner på klubbens førstehold skal Jonas V Jensen også stå for udviklingen af klubbens store U17- og U19-talenter. Det kommer til at ske i samarbejde med klublegenden Sonny Madsen. 

Ved siden af sin trænergerning på klubplan er Jonas V Jensen også assistent på det danske U18-landshold. 

Velkommen ombord 


bubble